WORK IN FASHION

 

Zawód stylisty ma różne oblicza. Zarówno o tej kolorowej stronie pracy jak i mniej różowej, którą zwykle nie chwalimy się w mediach, napiszę w tym artykule.

Chciałabym podkreślić, że zawód stylisty daje nam ogromne perspektywy na różnych płaszczyznach. Jedną z możliwych ścieżek to współpraca z klientem, jako personal shopper. Droga ta wymaga od nas niezwykle rozwiniętych umiejętności interpersonalnych. W tym wypadku sama wiedza techniczna z zakresu stylizacji, czy też znajomość ofert marek nie wystarczy. Liczy się indywiduum, a co za tym idzie, niezbędne jest niezwykle wszechstronne podejście do każdego z osobna. Musimy wiedzieć jak pomóc danej osobie uwydatnić jej własny styl, nie narzucając swojego własnego.

Oczywiście techniczna strona jest niemniej ważnym elementem. Nasz fach wymaga wiedzy o barwach, wzorach i tkaninach, a także o fasonach, które muszą być starannie dobrane nie tylko do urody i figury, ale również osobowości.

Każdy człowiek to nowe wyzwanie. Tak jak wspomniałam wcześniej, nikomu nie możemy narzucać własnego stylu, bo przecież każdy to oddzielna historia, inne życie, zainteresowania, czy też wykonywany zawód. Musimy odnaleźć w tym wszystkim ,,ją/jego”,  tak by poczuli się pewnie w nowym wizerunku. Największą satysfakcję z takiej współpracy daje radość klientki, która opowiada o pozytywnych zmianach w jej życiu. Może niektórym będzie ciężko to sobie wyobrazić, że to nie tylko nowe ubrania, ale bardzo często wielokierunkowa przemiana.

Decyzję o zakończeniu współpracy można z satysfakcją zakończyć dopiero, gdy klientka idąc na zakupy, przestaje gubić się wśród półek, zaczyna wiedzieć czego dokładnie chce, i sięgając po nową rzecz z uśmiechem na twarzy, stwierdza:

,, hmy…tak, to jest to, takie moje, to w moim stylu”!

Ale kim tak naprawdę jest stylista ? Stylista to inaczej doradca, kreator wizerunku.

Kolejną możliwość pracy stylistki jest współpraca z osoba medialną. Takich ofert współpracy jest oczywiście mniej. Osoba publiczna musi zaufać styliście, który zajmie się w ich zawodzie jedną z ważniejszych kwestii. Na taki typ pracy trzeba często sobie zapracować, a przede wszystkim wzbudzić zaufanie. Ale daje ona duży prestiż i ogromną satysfakcję.

Innego rodzaju pracą jest stylizacja przy reklamach, sesjach zdjęciowych, programach telewizyjnych czy w teatrze. Tutaj tworzy się stylizacje do różnych ról, każda z nich ma inną specyfikę. Trzeba być bardzo kreatywnym i odpornym na stres, bo praca pod presją czasu jest tu codziennością.

Stylista musi posiadać również szeroką wiedzę z zakresu historii mody kształtującej się na przestrzeni lat, a co z tym związane bazować na ikonach mody. Powinien też umieć operować słownictwem związanym z branżą .

Kreatywny umysł i wyczucie dobrego smaku są podstawą każdego kreatora mody. To cechy, których nie da się nauczyć.

Praca stylisty to z pewnością niekończąca się przygoda. Możliwość poznawania nowych ludzi, kreatywnej pracy i obcowanie bezpośrednio ze światem mody.

Niestety, jak w każdym zawodzie, znajdą się również mankamenty, z których relacji nie znajdziemy na Instagramie.

Codzienne zakupy, często również wypożyczenia wiążą się z mnóstwem toreb, które non stop przewozimy, z miejsc sesji do showroomu, z przymiarek do sklepów i ciągle, jak Mikołaj z workiem, tak my z najlepszą przyjaciółką stylisty – torbą ikea pod pachą wędrujemy po całej Warszawie.

Nie jest łatwo, a świat mody kusi ładnym obrazkiem. Wiem jedno – trzeba być wytrwałym, nie dać się presji czasu i robić swoje. Jeżeli nie ma się znajomości to swoje ,,darmowe/stażowe” trzeba przerobić. Większość stanowisk w telewizji i gazetach jest od lat obstawianych przez te same osoby, ale nikt nie mówi, że niemożliwym jest się wybić. Jest część osób, które dostały się tam ciężką pracą a Ci, którym było łatwiej dzięki znajomościom nie utrzymaliby się na stanowisku gdyby się nie sprawdzili.

Ja wierzę, że wytrwałością, pasją i talentem można zajść daleko. Trzeba ciężko pracować, zbierać doświadczenie, czerpać z każdej współpracy ile się da, nie poddawać się, kierować się pasją i jeszcze raz pracować i pracować…a może w końcu świat wielkiej mody stanie przed Wami z otwartymi ramionami.

Z pewnością to niesamowicie ekscytujący zawód dla pasjonatów mody ale również ciężki, wymagający poświeceń i czasem pozbycia się złudzeń i zejścia na ziemię, ale jeśli naprawdę to kochasz to czemu by chociaż nie spróbować…

Czym byłby świat mody bez pełnych energii i zaangażowania buntowników, którzy są gotowi walczyć o swoje marzenia.

 

 

Nasza złota jesień bywa bardzo inspirująca ! Sesja w Ogrodnie Saskim w Warszawie.

MJ-5749-2_previewMJ-5786_previewMJ-5814_previewMJ-5829_previewMJ-5872_previewMJ-5948_previewMJ-5968_previewPHOTOGRAPHY- Daniel Konopka

BLACK DRESS- Zara

DRESS FLOWERS- Orsay

SHOES- Kazar

 

You May Also Like

Dodaj komentarz